top of page

Mine (Taylor's Version): Albümün açılış şarkısı olan "Mine" albümün Taylor's Vesiyon'unda da ilk şarkı olarak yer alıyor. Açık konuşmak gerekirse çok dinlediğim bir şarkı değildi ama yeni kaydına bir şans vermeyi düşünüyorum.

 

Sparks Fly (Taylor's Version): Taylor Swift'in bu şarkısı pop-rock soundunda canlı bir şarkıyla karşımıza çıkmıştı. Şarkının romantik tarzı beni çok etkiledi. Sözlerinde ilişkilerde ortaya çıkan karmaşık duyguları içeriyor. (Castana Yorumu)

 

Back To December (Taylor's Version): Orjinaliyle hemen hemen aynı olan şarkı da ufak tefek altyapısal değişiklikler olduğunu görüyorum. Bu şarkının ilk dinlediğim hali daha farklı gelmişti ve daha hoş bulmuştum.

 

Speak Now (Taylor's Version): Albüme adını da veren "Speak Now" şarkısının girişine bayılıyorum. Taylor'un o naif girişi beni çok etkiliyor. Şarkı içinde bir çok duygu barındırdığını düşünüyorum ve bu detay şarkının gücünü gösteriyor.

 

Dear John (Taylor's Version): Bu şarkının albümde ki en sert sözlere sahip şarkı olduğunu düşünüyorum. Parça isminden de anlayabileceğimiz gibi Taylor Swift'in eski aşkı John Mayer'den bahsediyor. Taylor bu şarkı için bir röportaj da eskiden ilişki içinde olduğunuz birine göndereceğiniz son e-posta gibi olduğunu söylemişti. Taylor Swift'in hayatında ki olayları şarkıya cesurca dökmesine bayılıyorum çoğu sanatçının çekinerek yapacağı şeyi cesurca yapmak gerçekten takdir edilesi.

Mean (Taylor's Version): Bu şarkıda "Evermore" albümünde ki "Happiness" şarkısından izler taşıyor. Aynı zamanda şarkı Taylor Swift'i eleştirenlere karşı bir cevap olduğu söyleniyor.

 

The Story Of Us (Taylor's Version): Bu şarkının diğer şarkılara göre aralarında kaybolduğunu düşünüyorum. Çok nadir dinlediğim bir şarkı olduğu için beni etkilememişti.

 

Never Grow Up (Taylor's Version): Albümün en hareketsiz girişe sahip olan şarkısı "Never Grow Up" olduğunu düşünüyorum. Bu şarkıyı da nadiren dinlesemde "The Story Of Us"a göre daha iyi bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

 

Enchanted (Taylor's Version): Bu şarkı albümün en iyi ve en romantik şarkısı olduğunu düşünüyorum. Albümün ilk çıktığı zamanda da diğer şarkılar arasından sıyrılıp, öne çıkmayı başarmıştı. Taylor, şarkıda ki hikayeyi o kadar romantik anlatmış ki şarkıdan etkilenmemek mümkün değil.

 

Better Than Revange (Taylor's Version): Şarkı sevgilisini çalan kızdan intikam alan Taylor Swift'in hikayesini anlatıyor. Bu şarkı anlam olarak "Karma" şarkısına çok benzettim "Herkes bir gün yaşattığını yaşar" mottosuna inanan biri olarak şarkının sözlerini beğendim.

 

Innocent (Taylor's Version): Tınısı güzel olmasına rağmen dinlemediğim şarkılardan biriydi. Bu yeni versiyonla birlikte listeme ekleyip şans vermek istiyorum.

Haunted (Taylor's Version): Bu şarkının bende ki yeri çok ayrı. Alakası olmasada sınav dönemlerinde ya da moralim bozukken dinlediğimde beni çok gaza getiriyor. Altyapısı ve sözlerinde ki uyum mükemmel özellikle nakaratında ki ahenk beni benden alıyor.

 

Last Kiss (Taylor's Version): Taylor Swift bu şarkıyı şu ana kadar yazdığı en üzücü şarkı olarak nitelendiriyor. Parça bir ilişkinin hiç bitmemesini dilemesi ve bittiği için pişmanlık duyması ile ilgili ağır melankolik bir balad. Ayrıca Taylor sözlerinde sevgilisiyle son öpüşmelerine de değiniyor. 

 

Long Live (Taylor's Version): Ben bu şarkıyı ilk defa Netflix'te yayınlanan "Reputation Tour"un son konserinde duymuştum. Keşke daha önce dinleseydim dediğim şarkılar arasında yer alıyor.

 

Ours (Taylor's Version): Bu şarkı benim açımdan albümde dikkat çekmiyor.

 

Superman (Taylor's Version): Şarkı Taylor Swift'i terk eden bir çocuğu anlatıyor ve o çocuğun bir gün geri döneceğine inanıyor. parça genel olarak anlamlı olsada çok dinlediğim bir şarkı değildi.

 

Electric Touch (feat. Fall Out Boy) (Taylor's Version) (From The Vault): Bu şarkı Taylor Swift'in eski aşkına olan özlemini anlatıyor. Şarkı albüme Taylor Versiyon'da ekleniyor. Taylor'un kalp kırıklıklarını dile getirdiği bu şarkı albümde dikkat çeken şarkılardan biri oluyor. Sözleri olsun altyapısı olsun parçanın kalitesini öne çıkarıyor.

 

What Emma Falls in Love (Taylor's Version) (From The Vault): Albüme yeni eklenen bir diğer şarkı "What Emma Falls in Love" ise sözlerinde ki derin anlamlarla karşımıza çıkıyor. Yapımcılığını Taylor Swift ve Dessner'ın üstlendiği bu şarkı aşk ve ilişkilerin karmaşıklılarında gezinirken Emma adlı genç bir kadının yolculuğuna değiniyor. Zengin bir altyapıya sahip olan parça beni etkilemeyi başarıyor. Taylor Swift'in müzikal zekasına bir kez daha hayran kaldım.

 

I Can See You (Taylor's Version) (From The Vault): Bu şarkı aşkın bir parçası olan cinsel hayata değiniyor. Yine bu bağlamda Taylor eski aşkı Joe Alwye'e de atıfta bulunuyor. Daha sert bir altyapıyla karşımıza çıkan Taylor "Raputation" ve "Midnight" albümlerinin sinyallerini bu şarkıda vermiş görünüyor. Her defasında farklı şeyler denemenin önemini vurgulayan Swift değişimin sinyallerini vermeye bu şarkıyla başlamış. Kuşkusuz albüme yeni eklenen şarkılar arasında en beğendiğim şarkı oldu. Şarkının Klibine gelecek olursak Taylor Swift'in yakın arkadaşlarından biri olan Alacakaranlık serisinin Jacob'u Taylor Lautner ve ünlü oyuncu Joey King klibin castına katılarak MV'ye büyük bir enerji katıyor. Bu üç ismin klipteki uyumu o kadar tatlı olmuş ki bayıldım.

 

Castles Crumbling(feat. Hayley Williams) (Taylor's Version) (From TheVault): Şarkı sözlerinde Taylor eski albümü "Fearless"e gönderme yapıyor. Şarkı aynı zamanda Taylor ve hayranları arasında ki birçok metafora değiniyor. Parçayı diğerlerine göre biraz zayıf bulsamda Taylor'un söz yazarlığını ve duygusunu hafife almak haksızlık olur.

 

Foolish One (Taylor's Version) (From The Vault): Albüme yeni eklenen 4. şarkı "Foolish One" ise karşılıksız aşkın karmaşık duygularını ve onunla birlikte gelen iç savaşları yakalayan son derece kişisel sözler oluşturma becerisini anlatıyor. Yapımcılığını Taylor Swift ve Aaron Dessner'ın üstlendiği şarkıya melankolik bir hava katarak Taylor'u öne çıkarıyor.

 

Timeless (Taylor's Version) (From The Vault): Taylor Swift bu şarkıda kendisi için çok özel olan iki insanın hikayesini anlatıyor. Büyükbabası ve büyükannesinin nostaljik ve tutkulu aşk hikayesine değindiği şarkı da duygu yoğunluğunun fazla olduğu altyapının hoş tınısından bile belli oluyor. Bu albümde ki en özel şarkılardan biri olduğunu düşünüyorum Parçanın bu derin anlamından etkilenmemek mümkün değil.

bottom of page