top of page
  • Castana

Dolu Kadehi Ters Tut'un Müzik Kariyeri


Fun rock ve alternatif rock tarzının sevilen gruplarından biri olan Dolu Kadehi Ters Tut nam-ı değer DKTT'nin müzik kariyerini derinden inceleyelim.


Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots gibi gruplarının müzik tarzlarından esinlenmişlerdir. Gruplarının isimlerine ilk olarak Oğulcan'ın abisinin onlara "Napıyorsunuz lavuklar?" demesiyle "Lavuks" ismine karar vermişlerdi fakat bu ismin daha güzel absürd olmasını istemeleriyle beraber o ara birlikte okudukları Ömer Hayyam'ın27 nolu Rubaisi'nde ki dizeden etkilendikleri isim olan "Dolu Kadehi Ters Tut" ismine karar verdiler.


4 Şubat 2016 yılında ilk single'ları "Aldattın Mı?" ile ilk kliplerini yayınladılar. Ardından 14 Kasım 2016'da "#22" şarkıları dinleyiciyle buluştu.


İlk albümleri "Polonya'nın Başı Belada" yayınlandı. Albümün tüm şarkıların kayıtlarını evde kayda alan Uğurhan ve Oğulcan kısa sürede dikkat çekerek büyük ses getirdiler. Bu albümünden sonra grup çeşitli mekanlarda akustik ve band şeklinde konser vermeye başladı.


2017 yılında single'ları olan "Unut Ama Sev" yayınlandı.Slow şarkıdan sonra çeşitli konulara değinen Dktt, "Anamız Babamız Yok Deriz" single'ı ile homofobiyi ve toplum baskılarına parmak bastılar.

Can Ozan ve Deniz Tekin ile birlikte çıkardıkları "Belki" single'ı hem klibiyle hemde sözleriyle herkesin ilgi odağı olmuştu.


2017 yılında 11 parçalık ve ilk stüdya albümleri olan "Dünyanın En İyi Albümü" yayınlandı.


Şarkı tarzlarında "Red Hot Chili Peppers" grubunu benimsediler Ayrıca kliplerinin prodüktörlüğünü Oğulcan Ava'nın yapması da dikkatleri üzerine çekmişti.


Can Ozan ile birlikte yaptıkları "Belki" işbirliğinin çok beğenilmesiyle "Aklım Hep Firarda" adlı single'ı yayımladılar Bu şarkının ardından ilk defa Akustikhane programına konuk oldular.


Aynı yıl içerisinde Dilan Balkay ile "Siz Bana Aldırmayın" single'ını yayınladılar. Şarkı yayınlanmasının ardından Dilan Balkay ekibe dahil oldu.


İlk ödüllerini Mustafa Kemal Kültür Sanat Ödülleri'nde "En İyi Çıkış Yapan Grup" kategorisinde Vefa Lisesi'nde aldılar.


2018 yılında 7 şarkılık olan "Akustik Takılmacalar" EP'sini yayınladılar.EP'de en çok beğenilen "Sen ve Ben" parçasını Sedef Sebüktekin ile seslendirdiler.


5 Nisan 2019'da "Karanlık albümleri yayınladı. Albümde listeleri alt üst eden "Gitme" parçası Sedef Sebüktekin ile seslendirmeleri herkesin beğenisini kazanmıştı.


Bu albümün grubun en sevilen albümleri olmasıyle birlikte mastering kısmında Red Hot Chili Peppers'ın Californication, By The Way ve Stadium Arcadium albümlerinin mastering mühendisliğini yapan Vlado Meller yapması bir nevi hayallerinin gerçekleşmesinde ve kariyerlerinde büyük adım olmuştur.


2019 yılında Kocaeli Üniversitesi'nin düzenlediği Face To Face etkinliğinde Yılın En İyi Alternatif Müzik Grubu ödülünü aldılar.


2020 yılında "Kaçar Gider" single'ları ile beraber ilk coverları "Duvar" Ezginin Günlüğü'nün 40 Yıllık Şarkıları albümünde yer aldı.


1 Mayıs'ta "Neyin Nesi" single'ları yayınlandı. Temmuz'un başında üç parçadan oluşan "Remix Takılmacalar" EP'si yayınlandı.


Herkesin severek dinlediği her yıl çıkardıkları yaş serilerinin beşinci şarkısı "#25", 25 Eylül'de dijital platformlarda yayınlandı.


19 Mart 2021 yılında DKTT adını verdikleri 10 şarkılık albümleri yayınlandı. Albümün içerisinde "Islansın", "Bu Bok" ve "Yoksun" parçalarına klip çektiler.


İlk kez 19 Temmuz'da Harbiye heyecanını yaşadılar. Konser katılımlar ile çok büyük ilgi gördü.


3 Eylül'de Dilan Balkay ile birlikte "Zor" adlı single'ları, 8 Ekim'de "Öylece Durdun" single'ları tüm dijital platformlarda yerini aldı.


Spotify'ın yayınlandığı verilere göre Türkiye'de 2021 yılının en çok dinlenen ikinci grubu ve yedinci santçısı oldular.


Bir diğer ilk kez heyecanını tattıkları konserleri Bostancı Gösterş Merkezi'nde gerçekleşti.


11 Mart'ta "Hiç İyi Değilim" adlı single'ları yayınlandı.


6 Mayıs 2022'de yaş serisinin devamı olan "#27" yayınlandı. Fakat Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda ki ikinci konserini verirken yaş serisine "#27" ile son verdiğini açıklayarak sevenlerini üzüntüye boğdular.


Yeni albüm öncesi Ozbi ile birlikte 2022 yılında çıkardıkları "Bayılırız Deliliğe" şarkısı oldukça beğeni topladı.


Ekip 2022 yılında büyük konserlere bir yenisini ekleyerek ilk defa Volkswagen Arena'da sahneye çıktı.


2023 yılında Ölüm Dansı albümlerinin birinci kısımlarını yayınladılar. 6 şarkıdan oluşan ilk kısım son dönemlerde yaşanan olaylara değinmesi sevenleri tarafından dikkatten kaçmadı.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page