top of page

Hadise'nin Müzik Karıyeri

Güncelleme tarihi: 8 Tem 2023
Türkiye’nin en önemli pop sanatçılarından biri olan magazin gündeminden düşmeyen Hadise’nin müzik kariyerine şöyle bir göz atalım. Belçika doğumlu Türk asıllı olan Hadise kariyerinin ilk basamağını Belçika da katıldığı bir şarkı yarışmasında atıyor.

Yarışmada istediği başarıyı elde edememesine rağmen dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor ki 2005 yılında “Sweat“ albümüyle çıkışını yapıyor. Albümde ki “Stir Me Up“ şarkısıyla hem Türkiye de hem de Belçika da tanınmaya başlıyor
Türkiye de kısa sürede belli bir hayran kitlesine ulaşan hadise 2009 yılında Türkiye’yi Eurovision'da temsil ediyor. Zor bir Eurovision süreci geçiren Hadise yarışmayı 4. olarak bitiriyor.


Eurovision da elde ettiği başarıdan sonra Türk halkı tarafından iyice benimsenen Hadise, müzik kariyerine Türkiye'de devam ediyor.


O yıllarda Sezen Aksu imzalı olan “Deli Oğlan“ şarkısını piyasaya sürüyor. "Deli oğlan" şarkısıyla büyük başarı yakalan Hadise başarısını “Kahraman“ albümüyle taçlandırıyor.

Hadise 2 yıl aradan sonra “Aşk Kaç Beden Giyer?“ albümüyle karşımıza çıkıyor. Hadise bu albüm de "Aşk Kaç Beden Giyer, Mesajı mı Almıştır O, Superman" gibi 3 hit şarkıyla Kariyerin de Altın Çağlarına yaklaştığının sinyallerini veriyor.


2012 yılında "Biz Burdayız", 2013 yılında "Visal" şarkılarıyla müzik kariyerine hız kesmeden devam ediyor.

2014 yılında ise 11 şarkıdan oluşan "Tavsiye" albümünü yayınlıyor. Albümün içinde ki "Prenses" şarkısı için çektiği klip kariyerinde ki en çok izlenen klip oluyor.Aynı zamanda O Ses Türkiye de jüri üyeliği yapan Hadise 2017 yılında yarışmacısı Dodan'la birlikte şampiyon oluyor.

Bu şampiyonluğun şerefine o yıl “Şampiyon“ albümünü sevenleriyle buluşturuyor. Albüm de ki Şampiyon, Sıfır Tolerans, Farkımız var şarkıları milyonlarca dinlenmeye ulaşıyor.
Özelliklede Sıfır Tolerans şarkısı çıktığı zamandan beri büyük ses getiriyor. Klipteki aşk sahneleri fazla bulunduğu için klip RTÜK tarafından televizyonlarda yayınlanması yasaklanıyor. Klibinin yasaklanması Hadise’yi çok üzmüş olacak ki Altın Kelebek Ödül Töreninde aldığı ödülden sonra klibinin yasaklanması hakkında konuşuyor. “bence sevmek sarılmak ve öpmek dünyanın en güzel ve normal duyguları, müzik ve sanat özgürlük demektir, hayatları kısıtlanmış bütün kadınlara gelsin ödül”
2019 yılında Fanta ile yaptığı işbirliği ile Gülşen’in kaleme almış olduğu "Geliyorum Yanına" şarkısını yayınlıyor.2020 yılında ise Hadise hareketli şarkılardan daha çok duygusal şarkılara yöneliyor o şarkılardan biri ise hayatımın şarkısı dediği "Küçük Bir Yol" oluyor. Şarkı çıkar çıkmaz bir çok platform da ve ülkede trendlere girmeyi başarıyor.

"Küçük Bir Yol "şarkısıyla büyük bir başarı elde eden Hadise 2021 yılında "Aşka Kapandım" EP'sini yayınlıyor. İçinde Yıldız Tilbe'den aldığı "Olsun" şarkısına siyah beyaz duygusal bir klip çekiyor.2021 yılı hadise için dopdolu geçiyor Aşka Kapandım EP'sinden hemen sonra 18 haziranda "Hay Hay" şarkısını piyasaya sürüyor.


Yıl içinde çıkardığı bir çok şarkısı hit olan hadisenin altın kelebek ödül törenin de yılın "En İyi Kadın Sanatçı" ödülünün sahibi oluyor.

2022 yılına geldiğimizde ise O Ses Türkiye Rap'te beraber jüri üyeliği yaptığı Rapçi Murda ile "İmdat" şarkısını yayınlıyolar. Şarkı bir kesim tarafından çok sevilse de bir kesim de şarkıyı beğenmiyor


Hadise, bu başarılı iş birliğinin ardından 2023 yılında "Feryat" adlı teklisini piyasaya sürüyor. Sözleri ve klibiyle dikkat çeken şarkı kısa sürede listelerde ki yerini alıyor.

İmdat şarkısının başarısından sonra Hadise ve Murda yeni bir işbirliği için kollarını sıvıyor. Hadise "Feryat"ı yayınladıktan 1 ay sonra Murda ile 2. işbirliği olan "Sen Dönene Kadar" şarkısını yayınlıyorlar. Şarkı kısa zamanda listelerde yükselmeye başlıyor ve Hadise, Spotify Türkiye Top 50 listesine aynı ay içinde iki şarkısıyla giren ilk kadın şarkıcı oluyor. (Feyat şarkısıyla aynı anda listeye giriyor)


Elinde bir çok şarkı bekleten Hadise şarkılarını ne zaman yayınlayacağı hayranları tarafından merak konusu oldu. Bizde herkes gibi Hadise'nin yeni şarkılarını bekliyor olacağız.


57 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 comentario


Nilüfer Eren
Nilüfer Eren
28 jun 2023

Süper⭐👍🏻

Me gusta
bottom of page